Málokdo ví, že Halloween není původem americký svátek. Je spjat s tradicí starých Keltů, kteří jak známo, pobývali také na našem území přibližně v 5.století, tedy ještě před příchodem Slovanů. Co se stalo s Kelty po příchodu praotce Čecha jsem se nikde nedočetl, ale rovněž nikde není řečeno, že by odešli, nebo, že by byli vyvražděni. Možná, že obě skupiny tak nějak geneticky splynuly. Tudíž oslavu Halloweenu nepřevzali Češi od Američanů, ale je to spíše naopak.
Staří Keltové dělili rok na dvě části – období hojnosti a období hladu. Zimní období, doba ,,temna“ začínala listopadem (keltsky Samhain – konec léta), který byl pro Kelty rovněž začátkem nového roku. Lidé věřili, že poslední noc v roce, říkalo se jí Samhuinn, se stírají hranice mezi světem mrtvých a živých. Živí mohou navštívit podsvětí a naopak duše zemřelých se vracejí na zemský povrch, aby vyhledaly pomoc pozůstalých. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé, nebo za oknem vystavovat lampičku z vyřezané řepy a se svíčkou, která měla posvítit bloudícím duchům na cestu.
Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit starých pohanských zvyků, proto na poslední říjnový den vymyslel nový svátek. Svátek Všech Svatých (anglicky Hallows'Day – odtud Halloween). Oba svátky později splynuly a tak se Svátek Všech Svatých slaví mimo jiné vyřezáváním dýňových strašidelných lampiček.
Jedno takové Dýňování pořádala 31.10.2010 i Pražská botanická zahrada a tak jsme se tam vypravili. Měl to být můj první Halloween v životě.
Cestou jsme museli projít časovou branou, protože jsme na kraji lesa potkali obrovská, patrně prehistorická zvířata, podobná brachyosaurům. Jedno z nich se dokonce chystalo zaútočit na mladý nic netušící pár. Až podrobnějším průzkumem jsme zjistili, že se nejedná o masožravce, ba ani býložravce, ale o odpadkožravce, což jak jistě dobře víte, není příliš výživná strava. Aby pohybem vyčerpali co nejmenší množství energie, pohybovali se neuvěřitelně pomalu. Tak pomalu, že jejich pohyb byl pro lidské oko téměř nepostřehnutelný. Odhaduje se, že kývnutí hlavou jim může trvat přibližně 1543 let. Nemají kam spěchat. Jsou celý plechový, nemají přirozeného biologického nepřítele – predátora.
Když jsme se pak vraceli domů vinicemi sv. Kláry, bylo mi jasné, že přichází nejmagičtější noc v roce, kdy je hranice mezi říší živých a mrtvých nejtěsnější.
Letní poločas roku a s ním i období hojnosti definitivně skončilo. Samhain(listopad) už začal.
Zdroje: informační leták pražské botanické zahrady, wikipedia